Home - www.veritas.hr - Veritas Bazilika sv. Antuna - Padova

 

 
Naš osvrt
 
A moglo je i skuplje!

Piše: Ivan Bradarić
 
Dani otvorenih vrata nove zgrade HBK

Naši su biskupi ovih dana otvorili vrata novinarima u još nedovršenoj zgradi Hrvatske bis-kupske konferencije na zagrebačkom Ksaveru. Ovim su činom svjesno preuzeli na sebe težak zadatak: ponuditi primjerene odgovore na brojna, vrlo intrigantna pitanja radoznalih novinara. To još i više, jer su se danima prije toga već počele voditi javne rasprave, u koje su upleteni i neki biskupi koji su davali skroz oprečne izjave.

Najčešće pitanje koje se toga dana, ali i inače ponavljalo jest: Novci. Zašto toliko puno i zašto baš sada u vrijeme krize tolika rastrošnost? Sigurno je da se i taj novac mogao drukčije utrošiti – u najmanju ruku podijeliti sirotinji – ali, biskupi su odlučili ovako, računajući i s mogućim neslaganjem vjernika i radoznalih promatrača.

Forumi i komentari na internetu prepuni su najrazličitijih kritika i viđenja ovoga slučaja. Nije javno mnjenje mjerilo istine, ali daje jednu sliku i uvid. Zbog svoje ružnoće i nepristojnosti, uvredljivosti i izrazito agresivnog pristupa brojnih komentara, sve nas je ovo podsjetilo na ona vremena jednopartijskog sustava kada su Crkvu nastojali predstaviti kao parazita u društvu i glavnog neprijatelja naroda. Zapravo, nevjerojatno je do kuda sve ide ljudska mašta nadahnuta zloćom. Tako, veoma umjereni komentar ispod priloga jednoga regionalnog dnevnika glasi: "Za te silne pare nahranite gladne i dajte onima kojima treba." Ovo je i najčešći prigovor koji ujedno nudi i konkretno rješenje. Nailazimo i na česte biblijske citate koji govore o bogatstvima i navezanostima na ovozemna materijalna sredstva i Isusa koji osuđuje pohlepne bogataše. Rasprave na forumima se vrlo brzo prošire i na druge srodne ili ni po čemu bliske teme: partizani - ustaše, marksisti - kapitalisti, vjernici - agnostici … i sve to s jako puno isključivosti i međusobnoga vrijeđanja. Tema previše a da bi se moglo zdravo i inteligentno o njima raspravljati. Valjda se za to i koristi internet i ova vrsta komunikacije, pa zbog toga i nećemo uzeti potpuno za ozbiljno što sve tamo piše.

Rekao bih samo kako se nešto slično dogodilo i u vremenu prije interneta, još prije dvije tisuće godina. Kad je Isus bio u Betaniji, u kući Šimuna Gubavca, pristupi mu neka žena s alabastrenom posudicom skupocjene pomasti i polije ga po glavi, dok je on bio za stolom. Vidjevši to, učenici negodovahu: "Čemu ta rasipnost? Moglo se to skupo prodati i dati siromasima." (Mt 26, 6-9).

Osjećaj za siromahe i najpotrebnije, izražen kod prvih učenika nije nikada prestao biti glavni unutarnji pokretač u Crkvi. Makar, valja reći i ovo: Isus nije došao na ovu zemlju uspostaviti socijalnu pravdu. Ali, zastupao je vrlo čvrste stavove koji vrijede i danas svugdje u svijetu. Isus nije došao riješiti sve probleme siromaha na svijetu. Ali, čitamo u Evanđeljima kako je silno osjećao i pomagao svima. Isus nije došao izliječiti sve bolesne ovoga svijeta. Ali je mnogima vratio tjelesno i duševno zdravlje. Isus nije došao boriti se protiv struktura vlasti i upravitelja. Ali je znao reći svakome što mu pripada. Umjereno.

To nije glavna zadaća koju nam je Isus ostavio. To je dobar put do čovjeka koji je Crkva tijekom stoljeća jako dobro razvila kroz razne oblike pomaganja, karitasa, socijalne skrbi, školstva, umjetnosti ... Ne smije se Crkva svesti samo na to. Ima ona, poučena od Isusa, i svoju navjestiteljsku i naučiteljsku zadaću. Ona je pošla putem kojim je išao i naš Spasitelj, a taj put je težak i nikako se ne može reći da je jasno određen. Osobito, glavna odrednica Crkve nije novac, koji se kao kamen spoticanja predbacuje Crkvi.

Tako, svako vrijeme donosi svoje potrebe i posebnosti na koje Crkva mora znati dati prihvatljiv i razumljiv odgovor.

Ipak, vjernici očekuju da će vrata nove zgrade HBK biti otvorena za potrebe svih: vjernika, laika i novinara, ali i nakon 24. ožujka 2011. godine. Točnije; nadamo se da će ona, po svojim uredima biti trajno otvorena svima. Da će ovdje naši biskupi moći kreativno djelovati i donositi važne odluke za sve nas vjernike. Da će mediji: Hrvatski katolički radio, Hrvatska katolička novinska agencija, moguća Hrvatska katolička televizija, mogući informatički uredi za pomoć i edukaciju župnika u održavanju internetskih stranica, mogući katolički web-portali, moguće dnevno novinsko glasilo - Katolički dnevnik, ali i mogućih nebrojeno puno drugih sredstava komuniciranja naći svoje mjesto za kvalitetan rad u ovim prostorima.

Razmišljajući ovako, nameće se zaključak kako je ova investicija poprilično jeftina obzirom na nove potrebe Crkve.

Jer, ako imamo dobre urede, imat ćemo i dobre programe za godišnje ili mjesečne susrete i skupove vjernika na svim razinama i u svim interesnim grupama.

Ako se sve ovo, ili barem dio toga ostvari, svi ćemo biti sretni što imamo lijepu, modernu i veliku zgradu HBK koja može primiti svakoga i gdje će vjernici rado navraćati i dobivati odgovore na svoja pitanja.

 


© 1999-2020 :: Veritas - Glasnik sv. Antuna Padovanskoga, Sveti Duh 33, HR-10000 Zagreb,
tel. (01) 37-77-125; (01) 37-77-127; faks (01) 37-77-252; e-mail: veritas@veritas.hr

U suradnji s