VERITAS - br. 10/2002.

>[SADRŽAJ]<

ZRCALO VREMENA


HRVATSKI BISKUPI O AKTUALNOM TRENUTKU:
SAČUVAJTE JEDINSTVO I ZAJEDNIŠTVO

"U ovom ozbiljnom času za hrvatski narod i državu veoma je važno i potrebno sačuvati zajedništvo i jedinstvo koje se već očitovalo na mnogim razinama društva kroz odgovorno i zauzeto poštivanje vrednota slobode i demokracije postignute slogom naroda uz velike žrtve u Domovinskom ratu." Poručili su to biskupi članovi Stalnog vijeća Hrvatske biskupske konferencije, nakon izvanredne sjednice održane 24. rujna. U izjavi za javnost biskupi također ističu kako je za ispravno shvaćanje svega onoga što se dogodilo potrebno sagledavati cjelinu, odnosno kontekst u kojem se nešto dogodilo i uzroke zašto se tako dogodilo, pogotovo ona zbivanja koja su bila obilježena, s jedne strane ugroženošću slobode hrvatskog naroda i s druge, naporima da se ona očuva i zakonito obrani. "Bitno je poduprijeti napore odgovornih ljudi u poduzimanju potrebnih mjera, prije svega pravnih, da se pred svjetskim institucijama i javnošću zastupaju prava naroda i države kako bi se sačuvao mir i položaj države u europskome i svjetskom kontekstu." Sve vjernike pozvali su na molitvu za pozitivno rješenje sadašnjih teškoća i za mir "toliko potreban napretku cijeloga društva".


OBJAVLJENE PASTORALNE SMJERNICE ZA CRKVU U HRVATSKOJ

Dokument koji je krajem rujna objavila Hrvatska biskupska konferencija nosi naslov "Na svetost pozvani", a predstavlja pastoralne smjernice na početku trećeg tisućljeća. Riječ je o prvom takvom dokumentu HBK, a njegov cilj je - prema riječima predsjednika HBK nadbiskupa Josipa Bozanića - promicanje zajedništva i jedinstva u pastoralnom djelovanju naše Crkve. Novi dokument, također naznačuje prioritete sadašnjega pastoralnog rada, a u isto vrijeme u kratkim crtama sažimlje i brojne, u našoj Crkvi, pokrenute inicijative kao i do sada dane smjernice za razna područja crkvenog djelovanja. Temelj i polazište pastoralnih smjernica HBK je apostolsko pismo Svetog Oca "Ulaskom u novo tisućljeće". Papin program u smjernicama se nastoji staviti u vjerski, povijesni, kulturni i socijalni kontekst poslanja Katoličke crkve u Hrvatskoj. Stoga i u prvom poglavlju, nazvanom "Svetost ima svoju povijest i geografiju", biskupi podcrtavaju načelo utjelovljenja koje obvezuje na ostvarivanje svetosti u danim životnim prilikama i okolnostima. U skladu s time pitaju što znači živjeti i ostvarivati svetost danas u nas, te zaključuju da to između ostaloga uključuje borbu protiv podjela, beznađa i posljedica rata, kao i nastojanje oko sveopće društvene i narodne obnove, suprotstavljanje sekularističkom mentalitetu koji isključuje Boga iz životnog vidokruga, te očuvanje povijesnih korijena. Prema riječima riječkog nadbiskupa Ivana Devčića, koji je javnosti predstavio sažetak smjernica, ne radi se o dokumentu temeljenom na empirijskim istraživanjima, nego na pastoralnom iskustvu biskupa i njihovih suradnika, koje omogućuje spoznaje naše pastoralne stvarnosti, koja jedva da zaostaje za znanstvenim empirijskim spoznajama. U dokumentu također, kako je istaknuo, ne treba tražiti konkretna rješenja, nego načela i upute kako do rješenja doći te će stoga taj dokument ostati u nekom smislu nedovršen, ako mu ne budu slijedili razni provedbeni planovi i programi koje će trebati izraditi - kako na razini različitih vijeća i odbora HBK, tako i na razini pojedinih biskupija.


POTPISANI PROTOKOL I SPORAZUM IZMEĐU HBK I VLADE

Predsjednik Hrvatske biskupske konferencije zagrebački nadbiskup Josip Bozanić i predsjednik hrvatske Vlade Ivica Račan potpisali su 12. rujna u Tajništvu HBK u Zagrebu Protokol o načinu upisa pravnih osoba Katoličke crkve te Sporazum o dušobrižništvu u kaznionicama, zatvorima i odgojnim zavodima.

Protokolom o načinu upisa pravnih osoba Katoličke crkve pri ministarstvu nadležnom za poslove opće uprave ustrojava se Evidencija pravnih osoba Katoličke crkve u Hrvatskoj, određuje se način upisa kao i podaci koji se unose u Evidenciju. Sporazumom o dušobrižništvu u kaznionicama, zatvorima i odgojnim zavodima uređuje se način ostvarivanja prava na dušobrižništvo katoličkih vjernika na izvršavanju kazne zatvora, maloljetničkog zatvora, mjere pritvora i odgojne mjere. Oba dokumenta sklopljena su na temelju Ugovora između Svete Stolice i Republike Hrvatske o pravnim pitanjima.


CARITASOV PROJEKT EDUKACIJE ZA CRKVENA OBITELJSKA SAVJETOVALIŠTA

Hrvatski Caritas pokrenuo je projekt osnivanja i razvoja mreže crkvenih obiteljskih savjetovališta. Obiteljska savjetovališta su posebni način na koji Crkva potiče zaštitu obitelji i braka u situaciji kada su ugrožene vrijednosti institucije braka i obitelji.

Riječ je o novosti za našu Crkvu, koju je - kako je istaknuo predsjednik Hrvatskog Caritasa zadarski nadbiskup Ivan Prenđa - potrebno shvatiti znak vremena, a "znak vremena za nas je položaj obitelji u hrvatskom društvu". Potporu projektu u ime Ministarstva rada i socijalne skrbi izrazio je pomoćnik ministra dr. Nino Žganec. Ta je inicijativa, prema njegovim riječima, došla u pravi trenutak, jer je u proceduri novi Obiteljski zakon koji planira proširiti ingerencije izvan državnih tijela. Liberalizacija poslova u vidu savjetovanja traži partnere izvan državnih institucija, kazao je na predstavljanju projekta dr. Žganec.

Edukacija je prema Caritasovu projektu koncipirana po uzoru na slična crkvena obiteljska savjetovališta u Njemačkoj i Italiji, a sastoji se od teorijskoga i praktičnog dijela, kao i od nadgledanja rada. Teorijski dio pokriva područje teologije braka i obitelji, psihologije, psihijatrije, psihoterapije, prava, pedagogije i sociologije. Osigurane su i radionice iz područja ovisnosti o alkoholu i drogama, savjetovanje traumatiziranih osoba, predbračno savjetovanje, prevencija i tretiranje nasilja u obitelji. Hrvatski Caritas osiguravat će i stjecanje osnovnih vještina vođenja savjetovališta.


PISMO BISKUPA BiH UZ PROGLAŠENJE BLAŽENIM IVANA MERZA

Biskupi BiH, banjolučki biskup i predsjednik BK BiH Franjo Komarica, vrhbosanski nadbiskup i metropolit kardinal Vinko Puljić, biskup mostarsko-duvanjski i trebinjsko-mrkanski Ratko Perić te pomoćni biskup vrhbosanski Pero Sudar, uputili su vjernicima pastirsko pismo uz proglašenje blaženim časnog sluge Božjega Ivana Merza.

U pismu se osvrću na lik i djelo našega budućeg blaženika. Merzovo specifično podrijetlo, njegova široka kultura, stjecana od rodne Banje Luke preko Beča i Pariza do Zagreba i Rima, različita životna iskustva i njegov duboki kršćanski osjećaj, čine ga ne samo modernim hrvatskim, nego europskim svecem bliskim slavenskom, latinskom, germanskom i francuskom mentalitetu. Premda je živio relativno kratko, svojim apostolskim žarom, zapaljenim na božanskom ognju Kristove nazočnosti u Crkvi, obasjao je životne staze mnogim svojim suvremenicima, kao i generacijama koje dođoše iza njega, sve do ove naše generacije katolika", ističu među ostalim bosanskohercegovački biskupi. Merz je, pišu biskupi, bio "mladić izvanrednih intelektualnih sposobnosti, koji usred mladenačkih lutanja, usred ratnih stradanja i trpljenja te suvremenih zdvajanja, odlučno traga za pravim smislom ljudskog života". U odgajanju mladih za kršćanski život i apostolat i u svojim mnogobrojnim predavanjima i u pisanim člancima, nastojao je promicati načela kršćanskog morala, poticati na izgradnju karaktera i na življenje duhovnim, molitvenim i sakramentalno-liturgijskim životom. Na kraju pisma biskupi potiču sve vjernike da se u svojim potrebama obraćaju Merzu za zagovor, preporučujući mu posebno "naše mlade i sve naše katoličke laike u javnom životu Crkve i zemlje".


ČLANOVI MEĐUNARODNE UDRUGE KATOLIČKOG TISKA POSJETILI HRVATSKU

Katolički novinari na TrsatuU organizaciji Hrvatskog društva katoličkih novinara, u Hrvatskoj je od 23. do 29. rujna održano Ljetno sveučilište za dvadesetak članova Međunarodne udruge katoličkog tiska (UCIP).

Katolički novinari iz cijelog svijeta posjetili su, u sklopu studijskog tjedna, niz državnih i crkvenih institucija, informirali se o aktualnoj situaciji i povijesti hrvatskog društva, te s radom domaćih medija, posebice katoličkih (Glas Koncila, Hrvatski katolički radio, IKA, Veritas, Kana, Pogled). S novinarima su razgovarali i predsjednik Odbora HBK za sredstva društvene komunikacije riječki nadbiskup Ivan Devčić i predsjednik Odbora HBK za ekumenizam i dijalog biskup Vlado Košić. Među ostalim, nadbiskup Devčić ukratko je predstavio naše crkvene medije te religijski program na nacionalnoj televiziji i Hrvatskom radiju. U ostalim medijima, kazao je riječki nadbiskup, Crkva je nazočna, no ne možemo biti zadovoljni kako se tamo teme obrađuju. U svjetovnim se medijima više traže "škakljive", senzacionalističke teme, a ozbiljni crkveni događaji, poput predstavljanja Pastoralnih smjernica ne nalaze pravoga odjeka, rekao je nadbiskup Devčić. Zagrebački pomoćni biskup Vlado Košić govorio je o Zagrebačkoj nadbiskupiji i Crkvi u Hrvatskoj općenito, te o nekim od problema s kojima se Crkva susretala i susreće nakon Domovinskog rata i uspostave suverene države. Na upit o uključenosti Crkve u demokratske procese u Hrvatskoj, biskup Košić odgovorio je kako je Hrvatska u posljednjih desetak godina prošla teško ratno iskustvo, a tijekom rata i nakon njega Crkva je imala veliku ulogu u isticanju i čuvanju moralnih vrijednosti društva. Za vrijeme rata brinula je za prognanike te je bila čuvarica nade u velikoj nevolji. Nakon rata, kazao je biskup Košić, Crkva se istaknula u promicanju socijalne pravde u hrvatskom društvu. Članovi UCIP-a posjet Hrvatskoj završili su obilaskom Cernika, Vukovara, Šarengrada i Iloka.

UCIP-ovi katolički novinari još su po tjedan dana studijskog putovanja proveli u Sloveniji, u Srbiji i u Bosni i Hercegovini.


OSNOVAN MEDIJSKI ARHIV ĐAKOVAČKE BISKUPIJE

Đakovački i srijemski biskup Marin Srakić osnovao je Biskupijski medijski arhiv u sastavu Odjela za medijski pastoral Biskupijskog pastoralnog centra. Medijski arhiv prikupljat će, sistematizirati, obrađivati i čuvati foto, video i audio zapise te novinske članke vezane uz sve ustanove i urede Đakovačke i Srijemske biskupije te uz njezine župne zajednice, osobe, liturgijska slavlja, crkvene svečanosti, susrete, sakralne objekte, umjetnine i slično. Materijali će se koristiti za rad Biskupijskog tiskovnog ureda i drugih biskupijskih ustanova te za različita izdanja Biskupskog ordinarijata u Đakovu. Voditeljem Medijskog arhiva imenovan je mons. Antun Jarm.


HRVATSKA STABLA U VATIKANU

Hrvatska je ove godine zemlja koja će papi Ivanu Pavlu II. darovati božićna stabla za Vatikan. Običaj je, naime, da svake godine druga zemlja daruje božićna drvca za Vatikan. Do sada su to učinile i Slovenija, Češka, Rumunjska, Njemačka, Austrija, Poljska, te Slovačka. Darivanje božićnog stabla Vatikanu ima i važnu političku i medijsku dimenziju te podrazumijeva dolazak u Rim najviših dužnosnika države darovateljice, audijenciju kod Svetog Oca, razgovore s čelnicima Rimske kurije, uz uobičajen svečani kulturni program na Trgu sv. Petra. Hrvatska će Vatikanu, kao što je to uobičajeno, darovati jedno veliko i 30 manjih božićnih drvca.

>[SADRŽAJ]<