VERITAS - br. 10/2002.

>[SADRŽAJ]<

VIJESTI


KATOLIČKA CRKVA U RIMU I U SVIJETU 

IZ CRKVENOG ŽIVOTA


Tomčić u Vatikanu o hrvatskim diplomatskim naporima u slučaju Bobetko - Tajnik Svete Stolice za odnose s državama nadbiskup Jean-Louis Tauran primio je 30. rujna u Vatikanu predsjednika Hrvatskog sabora Zlatka Tomčića i predsjednika saborskog Odbora za vanjske poslove dr. Zdravka Tomca. Susret u Vatikanu upriličen je u sklopu šire diplomatske akcije upoznavanja političkih čimbenika i zemalja za koje Hrvatska smatra da mogu imati određenu ulogu kod oblikovanja mišljenja međunarodne zajednice o potezima, koje ovog trenutka povlači Hrvatski sabor i Hrvatska vlada. Prema riječima Zlatka Tomčića na tiskovnoj konferenciji, izvijestili su nadbiskupa Taurana o svim aspektima političke djelatnosti naše Vlade i Sabora o slučaju generala Janka Bobetka. Podrobno su upoznali Svetu Stolicu s političkim i moralnim vidicima cijeloga tog slučaja i vrlo jasno izrazili stajalište koje Hrvatska očekuje od međunarodne zajednice, a to je da se Hrvatskoj određeno vrijeme dopusti da pravnim sredstvima ospori optužnicu Haaškog suda, koja je za Vladu i Sabor, a i za hrvatski narod u cjelini, neprihvatljiva. Prema Tomčićevim riječima, nadbiskup Tauran, kao predstavnik najvišega moralnog autoriteta Katoličke crkve, prihvatio je njihovo izlaganje s vrlo visokim stupnjem razumijevanja na razini načela i molio da mu hrvatska Vlada dostavi iscrpni dopis u vezi s tim slučajem. 

Papino se zdravlje vidno popravilo - Papa Ivan Pavao II. završio je 29. rujna svoj boravak u ljetnikovcu Castel Gandolfu, u kojem je, uz dva prekida za svoja apostolska putovanja u Ameriku i Poljsku - boravio puna tri mjeseca. U srpnju i kolovozu odrekao se i dosadašnjega svakotjednog puta u Rim na generalne audijencije srijedom te je bitno smanjio program svog rada. Od kraja kolovoza Papa je ponovno redovito primao biskupe, političare i diplomate u Castel Gandolfu. Kako ističu oni koji su ga u posljednje vrijeme susretali i pratili na redovitim nedjeljnim nagovorima, zdravlje 82-godišnjeg Pape nakon duže ljetne stanke vidno se popravilo. 

Ovih je dana iz Vatikana pristigla i vijest da će Ivan Pavao II. biti prvi papa koji će govoriti pred zastupnicima talijanskog parlamenta. Kako je priopćeno iz tog zastupničkog doma Papa će 14. studenoga održati govor zastupnicima oba doma u Palazzo Montecitorio. Papi je poziv upućen još jubilarne 2000. godine, no tada zbog organizatorskih poteškoća nije bilo moguće ostvariti taj posjet, a kada je poziv ponovljen i sljedeće 2001. godine, opet se nije ostvario zbog parlamentarnih izbora u svibnju. Talijanske su novine taj posjet ocijenile povijesnim. 

Za svog odmora Papa se nije odmarao od upornih poziva međunarodnoj zajednici, kao i odgovornima na područjima zahvaćenim sukobima, posebice na Bliskom istoku, da se ostave oružanog uvjeravanja i uporabe sile, i krizu pokušaju riješiti jedinim mogućim sredstvom - dijalogom i mirnim putem. Među ostalima, odjeknula je i njegova poruka koju je svijetu uputio 11. rujna, na godišnjicu terorističkih napada na SAD. "Terorizam jest i uvijek će biti očitovanje nečovječne okrutnosti, koja, upravo kao takva, neće moći nikada riješiti sukobe među ljudima. Ugnjetavanje, oružano nasilje i rat su izbori koji siju i rađaju jedino mržnju i smrt. Samo razum i ljubav su valjana sredstva za prevladavanje i rješavanje sporova među osobama i narodima", rekao je tom prilikom Papa. Ujedno, napomenuo je, kako je neophodan i žuran "složan i odlučan napor za pokretanje novih političkih i gospodarskih pothvata sposobnih riješiti sramotne situacije nepravdi i tlačenja, koje nastavljaju mučiti tolike članove ljudske obitelji, stvarajući povoljno tlo za nekontroliranu eksploziju želje za osvetom". 

Izabrana tema Svjetskog dana obavijesnih sredstava 2003.
Uz Papine neprekidne pozive na mir vezana je i tema predstojećeg Svjetskog dana obavijesnih sredstava - "Obavijesna sredstva u službi istinskog mira u svjetlu enciklike Pacem in Terris (Mir na zemlji)". Tema koju je izabrao Papa, istaknuo je nadbiskup John P. Foley, predsjednik Papinskoga vijeća za obavijesna sredstva, odražava važnost sredstava za priopćivanje u promicanju istinskog mira, utemeljenog na istini, pravdi i ljubavi. Dan obavijesnih sredstava slavi se u mnogim zemljama, prema uputama biskupa, u nedjelju prije Duhova, a Papina se poruka tradicionalno objavljuje uz blagdan sv. Franje Saleškoga, zaštitnika novinara, 24. siječnja. 

Kršćani u Pakistanu prosvjedom upozorili na nasilje - Sve više kršćana u Pakistanu prosvjeduje protiv nasilja prema njima. Oko dvije tisuće prosvjednika okupilo se nedavno u Karachiju te su nakon pogreba dvojice žrtava nasilja javno prosvjedovali. Nosili su crne vrpce oko ruku i crne zastave, a na vrpcama je pisalo: "Zaustavite religijski terorizam" i "Ne ubijajte kršćane". Nadbiskup Simon Pereira u Karachiju istaknuo je kako će se kršćani, usprkos atentatu na njih, i nadalje zalagati za pravednost i mir. On je izrazio sućut obiteljima sedmero ubijenih kršćana te ih pozvao da se čuvaju mržnje i osvete. Atentate je osudila i Europska unija. 

Katolici u Rusiji ostaju bez svećenikâ - Već dulje vrijeme napeti odnosi između Ruske Pravoslavne i Katoličke crkve nastavljaju se i dalje - i to sve očitijim progonom katoličkih svećenika iz zemlje. Na najnoviji slučaj protjerivanja katoličkog svećenika, koji se zbio 10. rujna, reagirao je predstojnik Tiskovnog ureda Svete Stolice Joaquin Navarro-Valls ističući da je riječ o "progonu", to "težem" što je učinjen bez "službenih objašnjenja". Na misi koju je 26. rujna slavio u privatnoj kapelici u Castel Gandolfu, papa Ivan Pavao II. molio je za ruske katolike koji su ostali bez svojih pastira i dušobrižnika. Sveta Stolica je već poduzela više diplomatskih koraka, tvrdeći da se progonima krši i sporazum Konferencije za europsku sigurnost i suradnju, a Papa je tim povodom i osobno pisao ruskom predsjedniku. Poglavar ruskog pravoslavlja, moskovski patrijarh Aleksij II., u posljednjim se javnim istupima nije, međutim, osvrtao na osobna i diplomatska nastojanja iz Vatikana, te je poručio da sadašnji problemi mogu biti riješeni u "međusobnom poštivanju, suzdržavanju od politike pritiska i jednostranog odlučivanja te priznavanju povijesnih realnosti". No njegov stav i dalje je prilično daleko od dijaloga, što je potvrdio ustrajanjem u tvrdnji da je trenutno "pravi cilj katoličkog klera u Rusiji što više proširiti područje svoje promidžbe među stanovništvom". Ruska Vlada sve slučajeve protjerivanja katoličkih svećenika iz zemlje i uskraćivanja viza, opravdava pooštrenjem graničnih propisa, a nezadovoljstvo Katoličke Crkve smatraju "pretjeranim dramatiziranjem". 

Crkva zatražila zabranu kloniranja ljudskog zametka - Crkva podupire i traži zabranu, na svjetskoj razini, kloniranja ljudskog zametka u znanstvene i reproduktivne svrhe, izjavio je u organizaciji Ujedinjenih naroda stalni promatrač Svete Stolice nadbiskup Renato Martino. On je istaknuo kako Crkva ne može prihvatiti razliku između kloniranja u reproduktivne i terapeutske, odnosno eksperimentalne svrhe, jer i to pretpostavlja stvaranje ljudskog bića s namjerom da ga se poslije uništi. Jednako vrijedi za proizvodnju matičnih stanica zametka, odnosno vršenje sličnih pokusa. Sveta Stolica smatra da se istraživanja mogu provoditi na matičnim stanicama posteljice, nakon rođenja djeteta. Na taj bi se način, prema riječima predstavnika Svete Stolice u Ujedinjenim narodima, moglo pomoću zdravih, sigurnih i etički prihvatljivih stanica presađivati tkivo i liječiti sve vrste stanica. Nadbiskup Martino istaknuo je kako nisu moralno prihvatljivi ni pokušaji ljudskoga kloniranja u svrhu dobivanja organa za transplantaciju, jer se na taj način manipulira i uništava ljudske zametke. Iz modernih tehnika kloniranja mogli bi tako proizići i rizici novih oblika rasizma, jer bi to moglo dovesti do stvaranja manje vrijednih ljudskih bića, koja bi služila kao rezervni dijelovi za privilegirane osobe, što bi sigurno dovelo do stvaranja neke super-rase - upozorio je predstavnik Svete Stolice pri UN-u. 

Papa traži od Sharona da prekine opsadu u Ramallahu - Sveti Otac zatražio je od izraelskog premijera Ariela Sharona da prekine opsadu sjedišta Palestinske samouprave u Ramallahu u kojoj se u izolaciji nalazi palestinski predsjednik Jaser Arafat, zajedno s 250 Palestinaca. "Zabrinut zbog teškog napada na sjedište Nacionalne palestinske samouprave državni tajnik kardinal Angelo Sodano uputio je poruku izraelskom premijeru Arielu Sharonu tražeći, uime Svetoga Oca, prekid tih akcija, koji izlažu pogibelji već slabašne nade u mir na tome području i izražava želju za spremnim nastavkom dijaloga između strana u uzajamnom poštivanju i obostranom razumijevanju", ističe se u priopćenju, koje je 24. rujna uputio predstojnik Tiskovnog ureda Svete Stolice dr. Joaquin Navarro-Valls. "Istodobno", dodaje se u priopćenju, "kardinal državni tajnik zajamčio je predsjedniku Arafatu, u ovom bolnom trenutku za palestinski narod i za njegovu narodnu vlast, blizinu Njegove Svetosti Ivana Pavla II. i svoju osobnu, potvrđujući da će Sveta Stolica nastaviti svoje zauzimanje za obranu prava svakog naroda da živi u miru unutar sigurnih granica i u ozračju uzajamnog poštivanja". 

Budite promicatelji ekumenizma i vjerske slobode poručio je Papa Papa brazilskim biskupima koje je primio na kraju njihova pohoda "ad Limina". Citirajući riječi iz Ivanova Evanđelja: "Da svi budu jedno", te ističući važnost prihvaćanja i odlučnog poticanja ekumenskog duha, Sveti je Otac podsjetio na Kampanju bratstva koju je 2000. godine pokrenulo Brazilsko nacionalno vijeće kršćanskih Crkava za jedinstvo u Kristu, kako bi ljudi sjedinili svoje napore radi većega međusobnog razumijevanja u zajedničkom traženju jedinstva. Takvo jedinstvo Duha i života valja tražiti ne samo u vašim područjima, već u cijelom Brazilu, čije je pučanstvo većim dijelom katoličko, ali koji je i raskrižje kršćanskih Crkava i zajednica, kazao je Sveti Otac te dodao neka glavni napor brazilskih biskupija bude utvrđivanje temelja za čvrsti ekumenizam. Sveti je Otac potom pozvao biskupe da se čuvaju, u nekom lažnom irenizmu i ravnodušju, izjednačavanja različitih kršćanskih vjeroispovijesti. Vjera nije samo pitanje savjesti, već je i slobodno pristajanje uz Istinu, koja može, ali i ne mora biti prihvaćena. Ipak, tu Istinu ne valja nikada zanemariti. Neka, dakle, traganje za jedinstvom bude uvijek temeljeno na njoj, kazao je Papa, a potom se osvrnuo na katehezu koja zavrjeđuje veliku pozornost zbog brojnih škola, zavoda i katoličkih sveučilišta. Neka temelj svake kateheze bude ozbiljan odgoj na slobodu i međusobno poštivanje. Neka kršćanin ne nameće svoja vjerska uvjerenja, ali neka ih znade prenositi ne izdajući svoju vjeru u njima. Bitno je, dakle, poučiti svakoga čovjeka, kazao je Papa, pravom dostojanstvu osobe, na poslu kao i kod kuće, na selu i u velikim gradovima. 

Proglašenje svetim osnivača Opusa Dei-a - U nedjelju 6. listopada u Vatikanu je svečano proglašen svetim osnivač Opusa Dei - bl. Josemaria Escriva. Svečanost je održana upravo o stotoj obljetnici rođenja Josemariae Escrivae (Barbastro, 9. siječnja 1902.) i deset godina nakon njegove beatifikacije. Na svečanosti je sudjelovalo oko 220.000 hodočasnika iz 84 zemlje, od čega su trećina Talijana, trećina iz ostalih dijelova Europe, a trećina iz ostaloga svijeta. Najbrojnije skupine, osim Italije, bile su one iz Španjolske, rodne zemlje novog sveca, zatim iz Francuske, Sjedinjenih Američkih Država, Meksika, Njemačke, Brazila, Poljske i Filipina.

>[SADRŽAJ]<